ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΕΝΑ ΜΑΓΙΚΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ

Ένα μαγικό κυριακάτικο απόγευμα απόλαυσαν όσοι τυχεροί επέλεξαν να βρεθούν στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης μας και να δουν απο κοντά την Θύελλα. Στην πρεμιέρα της στο νέο πρωτάθλημα η ομάδα μας ήταν καταιγιστική και επικράτησε εύκολα του Άρη Καλαμακίου με 5-0, σκοράροντας και τα πέντε τέρματα στο πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα είχε και πέντε διαφορετικούς σκόρερ σε μια πανδαισία θεάματος, με πολλά γκολ, χαμένες ευκαιρίες και ένα δοκάρι.
Η ομάδα μας μπήκε φουριόζα άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό όταν ο Τσαγκόγιωργας με κοντινό πλασέ πρόλαβε την έξοδο του τερματοφύλακα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, μετά απο ασίστ του Ε. Πατρίκιου, ο Σινάι με αριστερό πλασέ πάνω στην κίνηση έκανε το 2-0. Σε μια φάση διαρκείας, στο 23ο λεπτό, ο Τσαγκόγιωργας βρήκε μέσα στην περιοχή τον Λαγοπάτη που έκανε το 3-0. Το ρεπερτόριο της ομάδας μας είχε και στατική φάση. Ο Γαλάνης στο 32ο λεπτό, σκόραρε το 4ο γκολ της ομάδας του, ανήμερα των γενεθλίων του και πανηγύρισε έξαλλα. Στο 43ο λεπτό ο Φραγκιαδάκης κέρδισε προσωπική μονομαχία, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε σωστά για το 5-0, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο ίδιος παίκτης έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 6-0, σε μια φάση όπου πραγματικά “χάθηκε η μπάλα”. Στο πρώτο ημίχρονο οι “γλάροι” είχαν και δοκάρι με τον Έκτορα Πατρίκιο.
Στο δεύτερο μέρος η ομάδα μας έκανε συντήρηση δυνάμεων, κράτησε πολύ εύκολα το σκορ στο 5-0, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν με δοκάρι του Ελευθεριάδη.
Το τελικό σκορ βρήκε την ομάδα να πανηγυρίζει μαζί με τον κόσμο της. Μια υπέροχη εικόνα στις εξέδρες του δημοτικού Σταδίου, αφού περισσότεροι απο 300 φίλοι της ομάδας μας και πολλά παιδιά απο τις Ακαδημίες παρακολούθησαν την αναμέτρηση.
ΘΥΕΛΛΑ (Ηλίας Τζεμόπουλος) Κορμπάς, Πατρίκιος Γ. (77′ Κυριαζής), Νταλάκας, Γαλάνης, Παπανδρέου, Μπουχράκης (77′ Κίστα), Τσακογιωργας (82′ Δελαπόρτας), Λαγοπάτης, Σινάι, Πατρίκιος Ε. (55′ Κουμουνδρούρος), Φραγγεδάκης (82′ Πετράκης).
ΑΡΗΣ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ (Σπύρος Μόχλας) Γουλής, Κοτόπουλος (60 Κοκκινίδης), Σουγλίδης (46′ Σπανός), Χιονης (46′ Σουρβίνος), Κυρμάζογλου, Βασιλειάδης (46 Λιοτσάκης), Ελευθεριάδης, Καραγκιουλές, Μιχαλακόπουλος (65′ Ζαρμακούπης), Νουλας, Τζίμας

ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ 2023-24

Τι είναι αυτό που έχει το σημαντικότερο ρόλο σε μια Ακαδημία; Οι νίκες και οι ήττες; Ή η
πρόοδος των παιδιών – αθλητών. Ο δικός μας απολογισμός έχει γνώμονα την εξέλιξη. Έχει
γνώμονα την σωστή παιδεία, την διαφορετική νοοτροπία και φιλοσοφία.Το αποτέλεσμα
φυςικα φέρνει χαμόγελα , αλλά δεν είναι αυτοσκοπός. Και με αυτή πορεύομαστε όλα αυτά
τα χρόνια.
Η Ακαδημία της Θύελλας έριξε αυλαία τις προηγούμενες ημέρες, με πολλά χαμόγελα για
την εξέλιξη των αθλητών της. Για τα αποτελέσματα που “μιλάνε” απο μόνα τους.
Παρακάτω μπορείτε να δείτε γιατί ο υπεύθυνος της Ακαδημίας μας, Νίκος Τσακόγιωργας,
αλλά και οι προπονητές μας μπορούν να αισθάνονται περήφανοι, για όλη την προσπάθεια
που έκαναν, σε όλη την χρονιά. Ο επικεφαλής των προπονητών Ηλίας Τζεμόπουλος
(κάτοχος UEFA A) και μια σειρά επο αξιόλογους τεχνικούς , δουλεύουν καθημερινά για την
εξέλιξη των παιδιών .

ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΑΚΑΔΗΜΙΩΝ 2022-2023

-Δέκα παίκτες από 16 έως 18 ετών αγωνίστηκαν την χρονιά που πέρασε με το ανδρικό
τμήμα, που αγωνίζεται τα τελευταία χρόνια στην Α’ ΕΠΣΑ. Είναι χαρακτηριστικό ότι το 80%
του ρόστερ της πρώτης ομάδας, απαρτίζεται από παιδιά που προέρχονται απο τις
Ακαδημίες μας
-Το εφηβικό (Κ18) έφτασε μια ανάσα από τους “4” όλης της Αθήνας στο πρωτάθλημα των
ισχυρών της ΕΠΣΑ και αποκλείστηκε από τον μετέπειτα πρωταθλητή Κένταυρο.
-Τα τελευταία χρόνια 10 τουλάχιστον παίκτες μας κατάφεραν να πάνε σε μεγάλες ΠΑΕ